Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ obilježena na Univerzitetu u Bihaću

11.12.2024 - 13:20

Podijeli:

Centar za ravnopravnost spolova Univerziteta u Bihaću ove sedmice je upriličio dvije promocije u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, koja se obilježava od 25. novembra do 10. decembra svake godine. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se svakog 25. novembra i ima za cilj  podizanje svijesti javnosti i osuda svakog oblika rodno zasnovanog nasilja, od nasilja u porodici, silovanja, seksualnog uznemiravanja, do nasilja počinjenog od strane države, uključujući i torturu i zlostavljanje žena političkih zatvorenica. Sve navedeno predstavlja ozbiljno kršenje međunarodnog prava, narušavanje ličnog integriteta i dostojanstva žrtava i utječe ne samo na pojedince pogođene nasiljem već i na društvo u cjelini. 

U tom smislu, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bihaću je u ponedjeljak 9.12.2024. godine promovirana studija autorice Sebihe Husić Podrška preživjelim ratnog seksualnog nasilja, koja se bavi ratnim seksualnim nasiljem kojem su bile izložene žene u Bosni i Hercegovini u periodu 1992. do 1995. godine i rezultat je dugogodišnjeg istraživanja nastalog u okviru izrade doktorske disertacije autorice Husić. Najznačajniji dio studije je posljednje poglavlje u  kojem autorica daje smjernice i preporuke za dalje djelovanje, a sve u cilju pružanja značajnije podrške za žrtve seksualnog nasilja, te razvijanja pravednijeg okruženja, ne samo za preživjele o čemu je pisano u ovoj knjizi, nego i bosanskohercegovačkog društva u cjelini. 

U utorak 10.12. 2024. godine na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću je promoviran zbornik radova Rod i nasilje na Balkanu, nastao kao rezultat promišljanja i istraživanja studenata – sudionika Zimske škole „Rod i nasilje“ održane u januaru 2024. godine na Univerzitetu u Novom Sadu. Zimska škola je okupila preko 40 studentica i studenata sa sa 20 univerziteta, koji su svoje tekstove razvijali uz mentorsku podršku profesora i profesorica rodnih studija iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Kroz različite pristupe i perspektive autori i autorice istražuju kako se rod manifestuje u različitim sferama društvenog života – od javnih sfera kao što su pravo i politika, preko obrazovanja, nauke, kulture i umjetnosti, do duboko ličnih i intimnih aspekata života. Promotorice izdanja su bile red. prof. Amela Čolić sa Pravnog fakulteta UNBI i red. prof. Vildana Pečenković sa Pedagoškog fakulteta UNBI. Koodinatorica Centra za ravnopravnost spolova prof. dr. Jasmina Bešlagić je upoznala prisutne sa dosadašnjim aktivnostima Centra te ostalim aktivnosti koje su planirane u okviru kampanje.